İNOVASYON

<-Geri Dön

Daha az dikkat dağıtan etkenlerle daha güvenli sürüş deneyimi.

02-07-2018 01:48

Günümüzde sürücülerin elleri dolu

Otomobiller, her geçen gün sürücüler için daha fazla özellik sunuyor. Bunlara; ses, klima ve navigasyon özelliklerinin yanı sıra diğer araç ve hizmetlerden bilgi sağlayan uyarı sistemleri de dahildir. Bu denli artan işlevsellik sonucu çalışma daha karmaşık hale geliyor.

 

Güvenlik ve rahatlık için geliştirilen teknoloji

Çeşitli istatistiklere göre trafik kazalarının yaklaşık %10'u dikkatsiz sürüş sonucu gerçekleşiyor. DENSO'nun geliştirdiği teknoloji, sürücülerin gözlerini yoldan ve ellerini ise direksiyon simidinden ayırmamasını sağlayarak bu oranı düşürmeye yardımcı olacaktır. Temassız Giriş Sistemi adını verdiğimiz sistem, beceri düzeyine bakılmaksızın her yaştan sürücü grubuna daha fazla güvenlik sağlamayı amaçlıyor.

 

 


Yüz ve göz hareketlerini doğru algılama

 

Bu sistem ile sürücü yalnızca HUD'ye (baş üstü ekran ünitesi) bakıp kafasını hareket ettirerek ekipmanları kontrol edebilir. Düğme veya dokunmatik panelli ekranlara ihtiyaç duyulmaz. DENSO'nun yüz ve göz yönelimlerini gösteren fotoğraflardan oluşan büyük bir veri tabanı kullanarak geliştirdiği algoritma* sayesinde yüz ve göz hareketinin doğru algılanması mümkün kılınmıştır. 

 

 


 

Bir diğer gelişmiş özellik

Otomatik Kalibrasyon

Bu sistem, bir kişi sürücü koltuğuna oturduğu zaman göz boyutu gibi bireysel farklılıkları hesaba katarak otomatik olarak yeniden kalibre olur ve her sürücü için algılama doğruluğunu garantiler. Bu işlem yalnızca birkaç saniye sürer. Bu benzersiz kalibrasyon sistemi, gelişmiş DENSO teknolojisiyle hayata geçirilmiştir.

 

Güvenlik için otomobil ve kişilerin bağlantı kurmasını sağlıyoruz

Temassız giriş sistemini geliştirerek dikkatsiz sürüş sonucu gerçekleşen kaza oranını azaltmayı ve otomatik sürüş yaygınlaştığında seyahat konforunu artırmayı amaçlıyoruz. Kişi ve otomobiller bağlantı kurdukça sürüş bir o kadar güvenli hale gelecektir. Bizler de teknolojimizi geliştirerek bu duruma katkıda bulunmaya devam edeceğiz.

Bu İçeriği Paylaş:
Yukarı
WhatsApp Destek