İNOVASYON

<-Geri Dön

DENSO araçlar ve toplumu birbirine bağlıyor

06-07-2018 12:07

Araçlar ve toplum birbirine bağlanıyor

Otomotiv sektörü küresel ısınmayı sınırlama, fosil yakıtları koruma ve emisyonları daha temiz hale getirme konusundaki çabalarında yeni bir aşamaya geçiyor.
Çevre konusundaki çabaların gelişmekte olduğu Avrupa'da hazırlanmış olan bu özel raporda, enerji tasarrufu sağlayan yenilikçi DENSO teknolojisini tanıtıyoruz.

 

Daha fazla çevre dostu araca ihtiyacımız var.

Emisyon düzenlemeleri tüm dünyada gittikçe daha sıkı hale geliyor. Bu durum, özellikle karbondioksit emisyonları için geçerli. 2020 yılından başlayarak, Avrupa yakıt tüketimi testlerinin, klima açıkken sürüş yapmak gibi gerçek hayattaki koşulları yansıtması bekleniyor. Bu yeni ve daha yüksek standartlar, daha gelişmiş enerji tasarrufları sağlayan teknolojilerin kullanılmasını gerektirecek.

Yakında yakıt tasarrufu sağlayan yenilikler uygulanmaya başlanacak.

Tüm araçlarda gittikçe sıkılaşan düzenlemelerin gerekliliklerini yerine getirmek için üreticilerin yakıt tüketimini düşürmenin emisyonları da azaltacak yeni devrimci yollarını bulmaları gerekiyor. DENSO, tüm dünyadaki çevre dostu araçlara olan talebi karşılamak için Avrupa'da yenilikler geliştirmekle uğraşıyor.

 

 

Yeni bağlantılar, yeni olasılıkları doğuruyor

Yarı Hibrit Bir Araç Olduğunu Varsayın

Yol koşullarını tahmin edebilme gücü

Harita verileri, V2X, bulut, vs. üzerinden çevreleriyle bağlantı kuran araçlar, değişen yol koşulları için önceden hazırlanabilirler. Örneğin, yokuş aşağı giderken eğim dikleştiğinde, yakıt tüketimini azaltmak için motor kapatılabilir. Gerçek yol koşullarına dayanan bu tür öngörülü bir optimizasyon, yakıt verimliliğini önemli oranda iyileştirebilir ve emisyonları azaltabilir. 

Konfor ve verimlilik için termal destek

Öngörülü sürüş, klimanın verimliliğini de artırabilir. Bir aracın rölanti-durdurma özelliği, yakıt tasarrufu sağlamak ve emisyonları azaltmak için motoru kapattığında, klima daha az verimli hale gelir. Bununla birlikte, klimayı bir "termal akü" gibi desteklemek için DENSO'nun geliştirdiği Soğuk Hava Depolama Buharlaştırıcısı devreye girebilir, bir yandan enerji tasarrufu sağlanırken ve emisyonlar azaltılırken, diğer yandan kabin konforu korunabilir.

Kanıtlanmış yakıt tasarrufları ve yakında gerçekleşecek diğer yenilikler.

Simülasyonlarda Soğuk Hava Depolama Buharlaştırıcısının yakıt tasarrufu sağladığını doğruladık. Bu sistem, öngörülü teknolojilerle bir araya getirildiğinde, sıkı yakıt ve emisyon düzenlemelerini karşılamak için yakıt tüketimini daha da azaltacak.

 

Bağlantı halinde olmanın avantajlarını yaymak.

Araçlar çevreleriyle iletişim kurduklarında, yol koşullarını tahmin edebilirler ve önceden akıllı ayarlamalar yapabilirler. Bu da toplumun ve çevrenin yararına olacak şekilde yakıt tasarrufu sağlayıp emisyonları azaltırken, yolcu konforundan da ödün vermez. DENSO'da, bu hayali gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

Bu İçeriği Paylaş:
Yukarı
WhatsApp Destek